Články a novinky pro řidiče
Natáčet či nahrávat? Co všechno je povolené?
Přidáno: 26. 1. 2017 09:38:10
Pokud Vám policista uděluje pokutu, můžete a máte právo si jej přitom natáčet na kameru či pořídit zvukovou nahrávku. Vystupuje zde totiž jako zástupce orgánu veřejné správy nikoliv jako soukromá osoba, tudíž se na něj nevztahuje zákon na ochranu osobních údajů. V tomto případě k tomu není potřeba ani jeho souhlas. A jak je to se zastupitelstvem? Více se dočtete v článku.
Nebezpečí v podobě striktního dodržování povolené rychlosti
Přidáno: 12. 12. 2016 11:15:00
O tom, že nic by se nemělo přehánět ví každý člověk svoje nejlépe. Všude se dočteme nebo slyšíme, jak nebezpečné je překračování maximální povolené rychlosti avšak o tom, když někdo svým stylem jízdy úmyslně a nebezpečně brzdí provoz se již nemluví. Stejně nebezpečná je také stresující jízda s pohledem upřeným na tachometr. Více si o tom přečtěte v následujícím článku.
Změřili vás opravdu správně?
Přidáno: 17. 10. 2016 16:45:00
JUDr. Beran v článku velmi přesně a jasně popisuje jak mohou a smějí policisté podle zákona měřit rychlost vozidel a jak se k tomu staví soudy. Velmi zajímavé a poučné čtení, aby řidiči věděli jak se mohou lépe bránit, pokud je změří nesprávně a jsou následně pokutováni.
Jak na reklamaci pokuty :-)
Přidáno: 30. 9. 2016 14:45:00
Policie řeší skutečnou záhadu. Pokutovala řidiče za překročení povolené rychlosti, ten se později vrátil a stěžoval si, že nemohl vědět jaká rychlost je na úseku povolená, protože značky byly otočené zády. Kdopak to asi mohl udělat???
Najdete se také v průzkumu?
Přidáno: 26. 9. 2016 08:45:00
Podle nejnovějšího průzkumu MobilityMonitor společnosti LeasePlan řidiči velmi často a vědomě překračují povolenou rychlost. Nejhůře jsou na tom severské země, kde se jedná až o neuvěřitelných 90% řidičů a nejlépe USA, kde je to kolem 52%. V ČR přibližně 74% dotázaných, teda 1% nad celosvětovým průměrem. Průzkum byl prováděn na vzorku 4000 lidí ze 17 zemí z celého světa, a tak nemůže být jistě potvrzena skutečná reprezentativnost vzorku resp. objektivita zjištěných údajů.
Pokuty ze zahraničí neházejte za hlavu
Přidáno: 20. 9. 2016 17:15:00
Řidiči pokutováni v zahraničí si mylně myslí, že pokuta do ČR nedorazí. Omyl! I pokud je pokuta nižší než zažitá hranice 70€ a kapacita tamních orgánů je dostačující, může se to stát. Přečtěte si více informací, ať nejste nepříjemně zaskočeni.
Pokuty za rychlost na D1 v plném proudu...
Přidáno: 5. 9. 2016 08:45:00
Za dva a půl měsíce tj. od 1. 6. do 15. 8. 2016 porušilo povolenou rychlost na rekonstruovaném úseku dálnice D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou celkem 80. tisíc řidičů. Policie a Ministerstvo dopravy jsou nadmíru spokojení, protože i přes ne úplné dodržování rychlosti 80km/hod, se na úseku snížila nehodovost, která klesla o třetinu. Radary na tomto úseku zůstanou až do listopadu 2016, kdy bude úsek plně zprovozněn. Ředitelství silnic a dálnic použije další kamery na jiných rekonstruovaných úsecích, jelikož zde se jim osvědčily.
Policejní drony - téměř nevyužitelné
Přidáno: 29. 7. 2016 15:30:00
Policie nyní disponuje velmi rozsáhlou sbírkou techniky, přístrojů a automobilů, které dokážou monitorovat přestupky v silničním provozu. Nedávno k nim přibyly i drony, které však brzy narazily na nepřizpůsobenou legislativu. Nesmí létat nad obytnými části, nesmí překročit určenou maximální výšku, pilotovat je smí jen zkušený pilot se správným pojištěním odpovědnosti a pod. Výhled dronů na neposlušné řidiče byl skvělý a hlavně relativně levný nápad avšak trochu nedomyšlený. Čtěte více...
Bodová revoluce nejdříve za dva roky
Přidáno: 21. 7. 2016 09:45:00
Ministerstvo dopravy zjistilo, že bodový systém ztrácí již na své původní účinnosti, proto chystá jeho celkovou změnu. Nově bude možné přijít o řidičský průkaz až na tři roky, výše pokuty se vyšplhá až na 75.000 Kč apod. Celková změna systému ještě zatím není připravena, měl by být ale přehlednější a jednodušší. Jeho uvedení do praxe se však očekává nejdříve v roce 2018. Více se dozvíte v článku.
Kromě radarů nyní i drony!
Přidáno: 6. 7. 2016 15:15:00
Řidiči jsou zvyklí na policejní dohled zepředu či zezadu. Nyní ale mohou být sledováni i shora. Moderní dron vás dokáže sledovat i v nepřístupném a nepřehledném terénu. Jeho přínosem ale bude také pomoc při pátracích akcích, dokumentování místa nehod či živelních katastrof. Policie doufá v usnadnění a zefektivnění jejich práce.